INSTRUKCJA MONTAŻU SYSTEMU TERMOIZOLACYJNEGO FIRMY STYROMAT
Montaż termoizolacyjnych płyt klinkierowych nie jest procesem skomplikowanym i dla sprawnego majsterkowicza nie stanowi większego problemu pod warunkiem przestrzegania wskazówek zawartych w niniejszej instrukcji oraz postępowania zgodnie z ogólnymi zasadami w budownictwie.
Etap 1: Przygotowanie podłoża
W przypadku nowych inwestycji przed przystąpieniem do montażu płyt najczęściej należy wykonać warstwę wyrównującą poprzez przyklejenie (bez kołkowania) odpowiedniej grubości warstwy styropianu bądź wełny elewacyjnej. Należy pamiętać, iż prawidłowe wyrównanie ściany znacznie ułatwia późniejszą pracę. W przypadku renowacji elewacji budynków już istniejących, najczęściej wyrównanie podłoża nie jest konieczne i możliwy jest montaż bezpośrednio do ściany budynku.
Grubość warstwy wyrównującej decyduje o długości łączników jakie stosujemy do montażu płyt. W przypadku gdy system mocujemy bezpośrednio do ściany używamy łączników o długości 120mm. każda dodatkowa warstwa izolacyjna powoduje konieczność zastosowania odpowiednio dłuższych łączników.
Maksymalna grubość dodatkowego ocieplenia wynosi 180mm.
Etap 2: Montaż systemu
Do zamocowania elementów systemu nie stosuje się żadnych klejów bądź zapraw, montaż odbywa się jedynie przy pomocy dedykowanych łączników, umieszczanych w tulejach poliwęglanowych zatopionych w warstwie izolacyjnej.
Montaż właściwy rozpoczyna się od zamocowania narożnika w najniższym punkcie budynku. Następnie posuwając się w prawą stronę dokładamy elementy systemu tworząc pierwszą warstwę elewacji. Jest to bardzo ważny etap prac gdyż dokładne wypoziomowanie znacznie ułatwia dalszą pracę. Podczas montażu pierwszej warstwy zazwyczaj wykorzystuje się aluminiową listwę startową i chociaż system nie wymaga bezwzględnie jej stosowania, stanowi ona trwałe zabezpieczenie warstwy izolacyjnej oraz ułatwia dalszy montaż.
Kolejne warstwy systemu montujemy analogicznie jak pierwszą, jednak należy pamiętać, iż powinny one być przesunięte względem siebie tak aby pionowe łączenia płyt nie pokrywały się pomiędzy dwoma sąsiadującymi ze sobą warstwami.
Każdy z elementów systemu można przycinać za pomocą szlifierki kątowej z tarczą diamentową pełną oraz piły do styropianu.
W przypadku konieczności przyklejenia bądź wymiany płytki należy używać silikonu neutralnego.
Podczas montażu systemu należy również pamiętać o ogólnych zasadach wykonywania elewacji z klinkieru takich jak:
- zachowanie pionu fugi
- „docinki” nie mniejsze niż 60mm.
Po zamontowaniu płyt na ścianie budynku należy uzupełnić otwory montażowe dołączanymi do kompletu materiałów zaślepkami styropianowymi. Jest to niezbędny element prac w przypadku płyt o grubości 92mm. i 112mm. natomiast w przypadku płyt o grubości 62mm. proces ten można pominąć.
Etap 3: Spoinowanie
Trzecim etapem prac jest spoinowanie, które wbrew pozorom nie jest zadaniem prostym, a jednocześnie ma kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu elewacji.
Spoinowanie należy wykonywać zaprawą z trasem przeznaczoną do spoin o grubości do 20mm. Zaprawa powinna posiadać konsystencję mokrego piasku (metoda półsucha) i powinna być nakładana bezpośrednio w fugę (nie zacierana). Zafugowane fragmenty elewacji należy przetrzeć suchą gąbką bądź dużym pędzlem, a podczas wykonywania prac w wysokiej temperaturze zwilżyć wodą za pomocą rozpylacza, zapobiegając w ten sposób jej „spaleniu”.